Jak działają folie grzewcze?

Rosnące każdego roku koszty związane z ogrzewaniem mieszkań i domów sprawiają, że coraz więcej osób szuka alternatywnych źródeł energii cieplnej. W związku z tym, w ostatnich latach bardzo popularne stały się domy pasywne, zeroenergetyczne oraz energooszczędne. Są to budynki bardzo dobrze ocieplone i posiadające systemy pozwalające na odzyskiwanie ciepła. Bardzo ciekawą formą ogrzewania w przypadku takich domów są folie grzewcze. Nie są one zbyt popularne w Polsce, choć na zachodzie Europy i w Skandynawii używa się ich już od kilku lat. Jak działają folie grzewcze i jakie są zalety ich stosowania? Ile kosztuje eksploatacja takich folii?
Folie grzewcze Red Snake

Jak działa folia grzewcza?

Folia grzewcza to nowoczesna forma ogrzewania budynków. Dzięki temu, że jest bardzo cienka, mamy możliwość jej montażu zarówno na podłodze, jak i na suficie. Zasilana jest w 100% energią elektryczną, dzięki czemu do jej używania nie potrzebujemy żadnych pieców lub kotłów. Oczywiście całe rozwiązanie jest wysoce energooszczędne, przez co idealnie wpisuje się w dzisiejszy trend stosowania ekologicznych metod ogrzewania budynków. Zasadą działania folii grzewczych jest wykorzystanie promieniowania podczerwonego. Folia nie nagrzewa więc powietrza w pomieszczeniu, ale najbliższy znajdujący się przedmiot. W związku z tym, jeżeli zdecydujemy się na montaż folii pod panelami podłogowymi, przy pomocy promieniowania podczerwonego nagrzane zostaną panele, które z kolei oddadzą swoje ciepło pomieszczeniu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku montażu na suficie. Folia grzewcza zamontowana w taki sposób napromieniuje i ogrzeje więc regips sufitowy. To bardzo ciekawe rozwiązanie w szczególności dla miejsc, w których niemożliwe jest stosowanie innego rodzaju ogrzewania.

Jakie są zalety stosowania folii grzewczej?

Folie grzewcze są energooszczędne, dzięki czemu całe mieszkanie jesteśmy w stanie ogrzać znacznie taniej niż w przypadku ogrzewania tradycyjnego. Znacznie łatwiejszy jest również montaż, który trwa zazwyczaj zaledwie kilka godzin. Całe rozwiązanie jest całkowicie bezobsługowe. Ogrzewanie przy pomocy folii grzewczych wystarczy po prostu włączyć. Nie musimy tutaj stosować żadnych dodatkowych zabiegów czy czynności serwisowych. Dzięki temu opinie o foliach grzewczych są bardzo pochlebne i coraz więcej osób w naszym kraju decyduje się na ich montaż. Ogromną zaletą jest również ochrona środowiska. Takie ogrzewanie nie wykorzystuje bowiem energii pochodzącej z pieca opalanego konwencjonalnymi paliwami. W związku z tym znacznie ograniczamy emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Ile kosztuje eksploatacja folii grzewczych?

Trudno z góry określić miesięczne wydatki, ponieważ każdy dom jest inaczej ocieplony i posiada inną kubaturę. Są to jednak koszty zbliżone do ogrzewania gazowego, przy użyciu nowoczesnych kotłów akumulacyjnych. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest połączenie folii grzewczych z instalacją fotowoltaiczną. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się darmowym ogrzewaniem domu przez cały rok. Pozwoli to również na obniżenie rachunków za energię elektryczną.
Kontakt
Adres
Pionierów Lubuskich 70/A 66-002 Stary Kisielin
Napisz do nas!